Gå till sidans huvudinnehåll

Kontakt

Kontaktpersoner på BioFuel Region


Arne Smedberg

VD
+46 70-817 42 30
arne.smedberg@biofuelregion.se

Arne har bred erfarenhet från energibranschen av både värme och el men intresset för förnybar energi gjorde att han ville arbeta för BioFuel Region. Lyhördhet är ett signum i hans ledarskap för att matcha de utmaningar vi har framför oss.

Anna Säfvestad Albinsson

Projektledare Fossilfritt
+46 70-615 05 05
anna.albinsson@biofuelregion.se

Med stor kunskap och lång erfarenhet av olika sorts energislag driver Anna oförtröttligt fram investeringar kring förnybara drivmedel. Detta i samverkan med samhällets olika aktörer.

Magnus Matisons

Projektledare Bioekonomi
+46 70-352 44 94
magnus.matisons@biofuelregion.se

Efter många år inom skogsnäringen och forskningens värld vill han lyfta skogsråvarans betydelse för bioekonomin. Lobbar gärna tillsammans med industrin och forskare för att påverka spelreglerna för skogen som råvara.

Barbro Kalla

Kommunikatör, projektledare Kompetensspridning
+46 70-683 04 27
barbro.kalla@biofuelregion.se

Pedagog och hållbarhetsveteran som lagt in en växel för att bidra till fossilfrihet. Frågar ofta hur vi kan engagera unga i framtidsdiskussionerna.

Johan Lagrelius

Projektledare
+46 70 345 25 56
johan.lagrelius@biofuelregion.se

Civilingenjör och vetenskapsjournalist med erfarenhet inom hållbart resande och hållbart byggande. Brinner för att främja hållbara transporter, på senaste tiden främst inom e-mobilitet. Uppskattar att jobba i team och den där intensiva slutfasen när allt faller på plats.

Ida Norberg

Projektledare
+46 70 331 54 31
ida.norberg@biofuelregion.se

Utbildad kemist och doktor med erfarenhet från forskning både inom skogsindustrin och jordbruket. Ida gillar BioFuel Regions sätt att jobba med projekt som verkligen gör skillnad för miljön och bidrar till en hållbar framtid.

Logotyp
X